Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

63875 keer bekeken

Honden los in Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

De Bussummerheide (167 ha), Westerheide (351 ha) en de Zuiderheide (321 ha) liggen grofweg tussen Laren, Bussum, Hilversum, de A1 en de A27. De Bussummer- en Westerheide vormen samen een geheel. Een van de zeldzame plekken waar je een paar kilometer ver kunt kijken. Tussen beide gebieden loopt een oeroude, onverharde weg, van ca 3 km lang, de Nieuwe Crailoseweg. Typerend voor deze heidegebieden zijn de ca. 4000 jaar oude grafheuvels, de vele kleine bosjes en de eeuwenoude zandwegen.

Het grootste gedeelte van de heidegebieden wordt begraasd en is om die reden voorzien van een hek. Binnen de rasters moeten honden aan de lijn, maar daarbuiten mogen ze het hele jaar door los. Let op: Het is zowel op de Bussummer- en Westerheide als op de Zuiderheide mogelijk om (op een paar kleine stukken waar je hond aan de lijn moet na) met je hond los helemaal rond de begrazingsgebieden te wandelen. Neem wel altijd een riem mee als je hier gaat wandelen, want er zijn op een paar plekken stukken waar je hond even aan de lijn moet of waar je langs of over/onder de Hilversumseweg door moet.

Voor alle heide- en begrazingsgebieden geldt dat een volledige rondwandeling al snel een paar uur duurt. Houd hier rekening mee door voldoende water mee te nemen voor je hond. Er is onderweg namelijk geen gelegenheid om te drinken (of te zwemmen). Mocht je halverwege besluiten om toch een kortere route te nemen, dan kan dat. Je kunt op verschillende plaatsen via een klaphek het begrazingsgebied in en dan via een schuine lijn weer terug naar de plek waar je bent gestart.

Parkeren kan (gratis) op diverse plekken langs het randen van deze gebieden. Wij vinden restaurant La Place aan de Hilversumseweg (adres navigatie: Westerheide 2) een fijne uitvalsbasis. Vanaf het St. Janskerkhof (tegenover La Place) heb je een mooi uitzicht over de Heuvelrug en Eemvallei.

Het gebied aan de noordwestkant van de Hilversumseweg (de kant van de La Place) is de Bussummer- en Westerheide. Aan de andere kant van de weg ligt de Zuiderheide. Voor een wandeling over / rond de Zuiderheide is Theehuis ’t Bluk een gezellige plek om te starten. Op beide locaties zijn overigens waterbakken aanwezig en zijn honden, mits aangelijnd, van harte welkom.

Door de vele fetspaden en verharde paden is dit gebied ook geschikt voor rolstoelgebruikers.

foto’s gemaakt door DoggyDating

Gemiddelde beoordeling

Mook – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

28 februari 2023

Naast de Westerheide wandel ik met mijn hond ook vaak op de Zuiderheide. En dan niet bij theehuis t Bluk, want daarvandaan vind ik het losloopgebied nogal teleurstellend. Ik parkeer aan de ándere kant, op het parkeerterrein bij de begraafplaats tegenover La Place. Het rijdt makkelijk aan, er is zat parkeerplek en je loopt zo het losloopgebeid in. Ik loop met mijn wat oudere hond over het algemeen niet langer dan zo'n 40 minuten, en als ik vanaf het parkeerterrein naar rechts ga kan ik een leuk rondje lopen in het losloopgebied. Hond blij, ik blij.

Mook – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

28 februari 2023

Ik wandel heel vaak met mijn wat oudere hond bij de Westerheide. Het parkeerterrein bij La Place is echter vaak erg druk én ik vind daar het stuk waar de hond los mag niet erg groot en aantrekkelijk. Ik parkeer daarom een stuk verderop, richting Hilversum, op wat ze de dagcamping noemen. Daar kun je makkelijk de auto kwijt en (linksom) een flink eind lopen in het losloopgebied. Ik loop met mijn hond meestal een kleine 40 minuten, en dan loop je hier een heel prettige route.

Mickey – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

6 oktober 2019

Dit is echt een super plek. Ik parkeer altijd bij Heidezicht (Bussum) vandaar kun je direct een uur lopen (naar links en rechts) zonder dat de hond aan de lijn hoeft. Als je helemaal naar La Place wil of om de Heide heen, dan moet je hond wel een paar stukjes aan de lijn. Je komt af en toe een fietspad tegen. Vooral in het weekend of rond spitsuur even allert blijven. Op mooie dagen, in het weekend loopt wel eens een ruiter rond, maar meestal lopen die meteen door naar het afgezette gebied op de hei. Het is erg afwisselend met hei en bos en je kunt helemaal door lopen naar t Bulk en verder. Bij Heidezicht, t Bulk en La Place kun je wat drinken en hond mag (aangeleind) mee. De honden die ik tegenkom, zijn oha goed opgevoed en gedragen zich netjes. Er staan ook waterbakken. Kortom, je kunt hier uren wandelen als je wilt. Hoewel het in het weekend druk kan zijn, is het door de weeks heerlijk rustig.

Brenda – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

26 maart 2018

We zijn hier gister voor het eerst wezen wandelen. Wat een prachtig wandelgebied! En voor zo'n mooie zondag totaal niet druk (afgezien van de fietspaden dan, maar die zijn goed te vermijden) Heel aardige mensen en leuke honden. Het eerste stuk vanaf La Place (als je rechtsaf gaat) kunnen ze los. Daarna een stukje door het begrazingsgebied aan de lijn. Vanaf daar kun je het grootste gedeelte om het begrazingsgebied heen lopen waar de honden los mogen. Terug naar La Place moeten ze dan wel weer aan de lijn. Volgende keer nemen we voor deze stukjes zeker de flexi lijn mee want het is er wel heeel erg mooi en de honden hebben hun ogen uit gekeken naar de schotse hooglanders! Al met al hebben we zo'n 4 uur gewandeld. En daarbij nog lang niet het hele gebied gezien.. dus wij komen zeker terug! Tip: Neem water mee voor je hond! Met zonnig weer is het op de hei best warm. Tip: Flexi of lange lijn mee voor de aangelijnde stukken.

Marielle – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

19 november 2014

Heerlijk gewandeld vanaf de La Place, tegen de klok in, om de heide heen. Af en toe wat zoeken, een kaart mee is wel handig. Op een druilerige woensdagmorgen was dit een uitstekende route: bijna geen fietsers. Mijn honden konden het grootste deel van de 2,5 uur wandelen vrolijk loslopen. Het hek van de heide was handig voor mijn oriëntatie gedurende de wandeling (grofweg hek links van me houden, soms even een stukje door het afgezette gebied). Ga ik zeker nog een doen, dank voor de tip!

Esther Smit – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

15 september 2012

Ik sluit me aan bij Frits. Wij parkeerden bij Het Bluk en daarvandaan kun je niet anders dan het omheinde gebied in waar honden aangelijnd moeten. Dit is een heel groot gebied. Inderdaad teleurstellend. Misschien is het beter als je bij La Place parkeert. Dat zullen we volgende keer proberen. Overigens is het wel een prachtig gebied. Redactie: Hallo Esther, hartelijk dank voor deze review. Naar aanleiding van jouw opmerkingen (en die van Frits) hebben we de tekst bij dit losloopgebied aangepast. Het is vanaf beide locaties wel degelijk mogelijk om voor een groot deel met je hond los van de riem rond het begrazingsgebied te wandelen, mits je bereid bent om hem of haar op een paar plaatsen even aan te lijnen. Zie ook de aangepaste omschrijving. Mocht je dit losloopgebied na deze aanvulling nog een keer bezoeken, zou je dan contact met ons op willen nemen om de review aan te vullen met je nieuwe bevindingen? Alvast bedankt!

Louis en puppy Joy – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

17 januari 2012

Geweldige wandelmogelijkheid en geweldig natuurschoon! Tussen de herten, schapen en runderen is het heerlijk vertoeven. Binnen de hekken de hond aan de lijn, maar met een lange lijn is ook dit erg leuk voor uw maatje. Buiten de hekken mogen ze loslopen. Wel parkeren tegenover La Place (overkant van de weg). La Place stelt het niet op prijs als u alleen wandelt en parkeerplek in beslag neemt. Maar dankzij een tunnel naast de parkplaats hoeft u niet over te steken met uw hond. Een echte aanrader!

Herman – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

25 januari 2011

Wat een mooi en uitgestrekt gebied is dit. Prachtige wandelpaden en fraaie vergezichten. Na de wandeling lekker bij La Place even wat drinken voor baasje en hond. Prima parkeergelegenheid ook.

Huibert – Bussummerheide / Westerheide / Zuiderheide

23 januari 2011

Parkeren bij La Place is handig (en lekker). De heide begint direct achter de parkeerplaats. Het is een gebied waar je rustig omheen kunt lopen.

Anderen bekeken ook